Region 12 Schedule

State Tournament Teams
Class C
#1 Seed (12A) Maple Lake
#2 Seed (12B) Loretto
#3 Seed (12C) Howard Lake
#4 Seed (12D) Delano

2014 Final Standings

  Central - Class C    
2014
Seed
Team
W
L
GB
%
1
Maple Lake
20
2
..
.909
2

Howard Lake

20
2
...
.909
3
Loretto
15
7
5
.682
4
D-C
15
7
5
.682
5

Delano

14
8
6
.636
6
Hutchinson
11
11
9
.500
7
Maple Plain
9
13
11
.409
8
Cokato
9
13
11
.409
9
Mound
9
13
11
.409
10
Buffalo
5
17
15
.227
11
Rockford
3
19
17
.136
12
Montrose
2
20
18
.091
North-Class B      
2014
Team
W
L
GB
%
St Michael
8
0
...
1.000
Monticello
4
4
4

.500

Elk River
3
5
5
.375
Rogers
3
5
5

.375

Albertville
2
6
6

.333

Section 8 Seeding      
2014
Team
W
L
GB
%
St Michael
9
3
...
.750
Elk River
5
7
4
.417
Monticello
4
8
5

.333

Rogers
4
8
5

.333

Albertville
2
10
7

.167

 

 

2015 Schedule:

Starts about May 1, 2015

 

 


2014 Results:

Class C State Tourney Matchups:

Saturday 8/30 in Jordan at 11 AM
Jordan 10, Howard Lake 2

Saturday 8/23 in Belle Plaine
Howard Lake 3, Waconia 2

Friday 8/22 in Jordan
New Ulm Brewers 9, Loretto 4
Sobieski 3, Maple Lake 1

Sunday 8/17 at noon in Jordan
Luverne 3, Delano 2
Saturday 8/16 at 5:00 in Jordan
Loretto 1, St Benedict 0 (10 Inn)
Friday 8/15 at 7:30 in Belle Plaine
Howard Lake 5, Montevideo 0

in Forest Lake
Section 8, Class B Playoffs
Friday - St Michael 9, St Francis 2

Saturday - Forest Lake 5, St Mike 1
Sunday - Isanti 10, St Michael 5

Monday August 11
St Michael 10, Albertville 2

Sunday August 10
Class C Playoffs in Maple Lake

Maple Lake 7, Loretto 4

Saturday August 9
Class C Playoffs in Maple Lake

Howard Lake 4, Delano 0

Loretto 8, Howard Lake 4
Class B Section 8 Playoffs
Isanti 7, Elk River 5
St Francis 9, Monticello 1
Forest Lake 27, Rogers 0

Friday August 8
Class C Playoffs in Maple Lake
Maple Lake 4, Loretto 0

Class B Section 8 Playoffs
St Michael 10, Albertville 0
Isanti 16, Elk River 2
St Francis 10, Monticello 0
Forest Lake 13, Rogers 1


Thursday August 7
Class C Playoffs in Maple Lake

Howard Lake 17, D-C 3

Wednesday August 6
Class C Playoffs in Maple Lake

Delano`8,`Maple Plain 5

Sunday August 3
Isanti 8, St Michael 7

Class C Playoffs in Maple Lake
Delano 4, Cokato 2
Howard Lake 5, Hutchinson 4

Saturday August 2
Elk River at Grand Rapids 7:30
Class C Playoffs in Maple Lake
Maple Lake 12,D-C 11
Loretto 4, Maple Plain 3

Friday August 1
Forest Lake 7, St Michael 5
Class C Playoffs in Maple Lake
Loretto 4, Hutchinson 3
D-C 4, Delano 2

Thursday July 31
Class C Playoffs in Maple Lake
Maple Plain 12, Howard Lake 7


Wednes
day July 30
St Michael 12, Elk River 1
Class C Playoffs in Maple Lake
Maple Lake 12, Cokato 0

Monday July 28
Monticello 5, Albertville 2
(12 innings)
St Michael 5, Delano 4

Sunday July 27
Moorhead 9, Maple Lake 2
Class C Playoffs:
Cokato
7
, Mound 4

Saturday July 26
Class C Playoffs:
Cokato 8, Rockford 7
Mound 11, Buffalo 10

Elk River 8, Isanti 1
Albertville 11, Chaska 9
St Michael 9, Moorhead 6

Wednesday July 23
Class C Playoffs:
Rockford 11,
Montrose 1

 

 

 

 

go to full schedule...


2014 Final Class C Stats
2014 Final Class B Stats

2014 Spectator
Season Final Edition

Mark Forsman has been elected
to the State Hall of Fame
http://www.dcsaints.com/mark_forsman.htm

KRWC 1360 is choosing a North Star
league player to be Player of the Week
This week it is:
Jeremy Schmidt of Maple Lake
The first four chosen were:
1. John De Rock of D-C
2. Karson Forsman of D-C
3. Eric Schutte of Loretto
4 Peter Sycks of Mound

***************************
Listen to
 
North Star League Baseball

on KARP 106.9 FM and
KDUZ 1260 AM

North Star League Baseball
on KRWC1360.com
and on
1360 AM

North Star Team Websites:
Buffalo Bulldogs
D-C Saints
Delano A's
Elk River Pioneers
Howard Lake Orphans
Hutch Huskies

Loretto Larks
Maple Lake Lakers
Maple Plain Diamond Devils

Mound Mallards

Rockford River Bandits
Saint Michael Saints
Waverly/Montrose Stingers

Comments or questions - e-mail: obaatbat@frontiernet.net